Portal Uwodzicieli
Witryna poświęcona relacjom damsko męskim oraz budowaniu międzyludzkich więzi emocjonalnych.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit END.

Dysonans podecyzyjny, poznawczy a podejmowanie racjonalnych decyzji

2 posts / 0 new
Ostatni
franzllang
Portret użytkownika franzllang
Nieobecny
Ta osoba pomogła w składce na serwer
Wiek: 99
Miejscowość: dalekowice

Dołączył: 2009-12-02
Punkty pomocy: 435
Dysonans podecyzyjny, poznawczy a podejmowanie racjonalnych decyzji

W blogu:
http://www.podrywaj.org/blog/zas...

user 008 przytoczył sformułowanie "dysonans poznawczy" i zacząłem się zagłębiać w temat. W związku z tym, że na forum pojawia się bardzo dużo wątków o słuszności podjętej decyzji, gdzie użytkownicy w różny sposób opisują swoje procesy decyzyjne i wątpliwości z nimi związane, postanowiłem otworzyć dyskusję.

Podejmę się próby ogarnięcia tematu na swoim przykładzie.

"Po podjęciu decyzji pojawia się zwykle dysonans poznawczy, w tym wypadku przyjmujący postać wątpliwości co do tego, czy podjęta decyzja jest słuszna. Dzieje się tak, bowiem zawsze wybrana opcja ma swoje minusy, a odrzucona swoje plusy. Stąd dysonans."

Tak było w kwietniu, zanim wróciłem do panny. Pojawiły się wątpliwości, moja własna decyzja została przeze mnie oceniona jako błędna i pojawiła się chęć jej odwrócenia.

Zgodnie z:

"W związku z tym po podjęciu decyzji (zwłaszcza gdy jest ona nieodwracalna) ludzie nie są już zainteresowani racjonalną oceną podjętej przez siebie decyzji, ale raczej tym aby wyglądała ona na racjonalną w ich własnych oczach. Dlatego starają się "zagłuszyć" wszelkie swoje wątpliwości podkreślając zalety opcji, którą wybrali i minimalizując jej wady. Jednocześnie podkreślają wady odrzuconej możliwości i minimalizują jej zalety. Wygląda to tak, jakby sami siebie chcieli przekonać, że podjęta decyzja jest słuszna. Motywem takiej deformacji poznawczej jest pragnienie pozbycia się dysonansu podecyzyjnego (czytaj: wątpliwości co do tego, że podjęta decyzja jest najwłaściwsza z możliwych)."

Powinienem niejako automatycznie sam siebie przekonać, że postąpiłem słusznie i zgodnie z tym, co chciałem zrobić.

Problem: dlaczego dopiero po zerwaniu we wrześniu nastąpiła automatyczna redukcja dysonansu, podczas gdy w kwietniu ona się nie pojawiła i wróciłem do niej?

Dlaczego niektórzy, w sytuacji wystąpienia owego dysonansu, podejmują działania mające na celu cofnięcie decyzji, zamiast utrwalić słuszność dokonanego wyboru?

Najlepsze są te kobiety, które są cnotliwe wobec obcych, a rozpustne wobec męża.

Znałem ko­bietę z ta­kim ze­zem, że jak płakała, to łzy ściekały jej zza uszu.

gen
Nieobecny
Zasłużony
Wtajemniczony
Wiek: stary
Miejscowość: Śląsk

Dołączył: 2013-02-25
Punkty pomocy: 3490

racjonalne decyzje, to się podejmuje w Biedronce podczas zakupów, ewentualnie w autokomisie, w sferze uczuć dochodzi jeden element - rzeczone uczucia, i one są w stanie nasz osąd/racjonalność zredukować do minimum/zera... a nas samych wznieść na wysokość Mount Everest lub zepchnąć do kloaki...